فایل word مقاله تاثير 8 هفته فعاليت بدني بر آمادگي جسماني و رشد اجتماعي دانش آموزان دختر پايه چهارم و پنجم ابتدايي منطقه 11 تهران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله تاثير 8 هفته فعاليت بدني بر آمادگي جسماني و رشد اجتماعي دانش آموزان دختر پايه چهارم و پنجم ابتدايي منطقه 11 تهران :

محل انتشار: ششمین همایش ملی دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی ایران

تعداد صفحات:10

نویسنده(ها):

عسل رجاییان – کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزش. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی
هادی زاهدی – کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزش. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی

چکیده:

تربیت بدنی و ورزش برای دانش آموزان مدارس ابتدایی می تواند آمادگی بدنی, تندرستی و سلامتی عاطفی, اجتماعی, اخلاقی و معنوی, ذهنی و عقلانی به ارمغان آورد. واضح است که رسیدن به حد مطلوب آمادگی جسمانی بدون پرداختن به فعالیت های بدنی غیر ممکن می نماید. بنابراین هدف تحقیق حاضر بررسی دقیق دو عامل مهم آمادگی جسمانی و تاثیر آن بر رشد اجتماعی دانش آموزان پایه چهارم و پنجم ابتدایی می باشد. بدین منظور تعداد 120 نفر از دانش آموزان دختر پایه چهارم و پنجم مقطع ابتدایی با میانگین وزن 5/06 ± 30/56 و میانگین قد 0/55 ± 1/45 به صورت غیر تصادفی از مدارس دخترانه منطقه 11 تهران انتخاب شدند. روش جمع آوری اطلاعات بدین صورت انجام گرفت که محقق پس از اندازه گیری قد و وزن دانش آموزان, در ابتدای کار موارد آزمون آمادگی جسمانی ایفرد را اندازه گیری و ثبت نمود. سپس به مدت 8 هفته متوالی (هفته ای دو روز و روزی 45 دقیقه) در ساعات ورزش مدرسه, آزمودنی ها تمرین می کردند پس از اتمام تمرینات و پایان هفته هشتم, آزمودنی ها مجددا تست آمادگی جسمانی ایفرد را اجرا کردند و داده ها توسط محقق ثبت شد. ابزار گردآوری اطلاعات جهت سنجش رشد اجتماعی پرسشنامه وایلند بوده که قبل و بعد از 8 هفته تمرین توسط دانش آموزان تکمیل شد. نتایج تحقیق نشان داد که در خصوص متغیرهای استقامت قلبی و عروقی (P= 0/045), استقامت عضلات شکم (P=0/005) و چابکی (P=0/035) در پیش آزمون و پس آزمون اختلاف معنادار است. در مورد سایر شاخص های اندازه گیری مثل دوی سرعت (P= 0/472), انعطاف پذیری (P= 0/171) و استقامت عضلات کمربند شانه ای (P= 0/452) این اختلاف بارز بوده ولی از لحاظ آماری معنادار نبوده است. با این وجود, آمادگی کلی آزمودنی ها بعد از تمرین (پس آزمون) در مقایسه با قبل از تمرین (پیش ازمون) پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است (P0/05). میانگین نمره رشد اجتماعی دانش آموزان قبل و بعد از تمرین نیز نشان داد که تفاوت معناداری وجود دارد (P=0/000 1 و t=7/57) بطور کلی برتری و سلامت حسمانی معمولا در شخصیت افراد اثر مثبت داشته و باعث اعتماد به نفس بیشتر برای فرد و سبب محبوبیت بین همسالان می شود وهمچنین وی را از منزلت اجتماعی خاصی بهره مند می گرداند.

لینک کمکی